Kuzu Göbeği Mevsimi Başladı 2016

04.04.2016

3.505 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzu Göbeği Mevsimi Başladı 2016

Kuzu Göbeği Mevsimi 2016

Göbelek Severlere Müjde!

2016 yılı Nisan ayının gelmesiyle kuzu göbeği mantar sezonu açıldı. Mantarlar Kanlıkavak Mahallemizde ilk olarak meşelik bazı alanlarda ve engin çam ormanlarında çıkış göstermektedir. Daha sora yüksek kesimlerde bulunan ladin ağaçları bölgesinde karların erimesiyle buralarda da çıkış göstermektedir. Mayıs ayının ilk haftası mantar sezonunun sonudur.

Kuzu göbeği (morchella conika) mantarı taze-yaşının  kilosu 60-80 lira arasında  kurusun ise  kilosu 600,00-1500,00 Tl arasında alıcı buluyor.

Toplanan bu mantarlar aracılar vasıtasıyla İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika ve birçok İskandinav ülkelerine satılmaktadır.

Ülkemizde Akdeniz bölgesi başta olmak üzere birçok yerde değişik türlerine rastlanan bu mantara bölgelere göre değişik isimlerde verilmektedir.

Bölgemizde toplandığı ilk günden bu yana satılan göbelek ismini alan bu mantar türünün genel adı kuzu göbeği mantarı olup, diğer bölgelerde, göbek, kuzu göbek , höbelen, devrebörk isimlerini de almaktadır.

NASIL TOPLANMALIDIR ?

KUZU GÖBEĞİ MANTARI; eğer bilinçli toplanmazsa her sene iklim koşullarına da bağlı olarak daha az verim vermektedir.

Bölgemizde Nisan başı mayıs ilk haftası arasında toplanabilen mantar türü daha önce antalya-mersin gibi ilkbaharla erken tanışan şehirlerde çıkmakta ve ilk çıkışlarda fiyatı yüksek olmaktadır.

Bölgemizde çıkış gösteren mantar türü sert yapısı sebebiyle kalitelidir. Fakat bilinçsiz toplanma ve istif sebebiyle bu kaliteyi kendi elimizle düşürmememiz lazım.

Mantarları koparmadan önce üzerine birkaç parmak dokunuşlarıyla (tintirik diye tabir ettiğimiz hareketle) dokunup, sporlarını dökmesini sağlamalıyız.

Daha sonra bir bıçak yardımıyla toprak da biraz kök kalacak vaziyette keserek alınmalıdır. Bu şekilde toplanan mantarlar toprak taş ve çamurdan uzak olduğundan kalitesi artmaktadır.

Kalitenin devamını sağlayabilmek adına naylon poşetler yerine havadar sepetlere (istiflemeli) toplamalıyız.

Ticari değerinin yüksekliği sebebiyle aracıların da iştahını kabartan bu mantarı tüccarlara düşük fiyatta kapatmamak gerekir.  Temizliği ve kalitesine inandığınız mantarları kurutup. bu işin internet üzerinden satış ticaretini yapan firmalara değerinde satış yapabilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER